Archives október 2018

Mindent a natúrkozmetikumokról

Mindent a natúrkozmetikumokról

Ha szeretnéd kipróbálni a természetes összetevőkből készült kozmetikumokat, összegyűjtöttünk néhány alapinformációt, hogy jól tudj választani.

Minden reggeledet a tükör előtt kezded, így az egész napodat meghatározhatja, hogy milyennek látod magad: nyúzott, fáradt, sápadt-e a bőröd, avagy egészségesen rózsás, kisimult, üde. Ki az, aki ne az utóbbit szeretné? Pláne természetesen?

Egyre többen fordulnak a natúr- és biokozmetikumok felé, akár a várandósság alatt, akár valami allergia vagy bőrirritáció miatt. Számukra nem mindegy, hogy a bőrükkel közvetlenül érintkező szépségápolási és higiéniai készítmények milyen alkotóelemekből készülnek. A természetes eredetű termékeknek több fajtája létezik, érdemes áttekinteni, mit rejtenek a különféle elnevezések.

Az odafigyelés már csak azért is indokolt, mert az Európai Unióban nem kellően szabályozott a natúrkozmetikumok engedélyezése, így olyan terméken is láthatsz például “natural line”, azaz “természetes vonal” vagy “organic”, illetve ezekhez hasonló elnevezést, amelyekben megkérdőjelezhető összetevők vannak. A rámenős reklámok hatására is hiheti azt a vásárló, hogy egy-két gyógynövénykivonattól már természetes lesz a termék.

“Valójában a natúrkozmetikumok esetében nemcsak az a fontos, hogy mi van bennük, hanem az is, hogy mi nincs — kezdi Dr. Gyovai Viola okleveles biológus. — Az organikusnak mondott terméken fel kell tüntetni az ellenőrzött összetevőket, továbbá a gyártónak a terméket is évente tanúsíttatnia kell a minősítő szervezetekkel, és ezt is fel kell tüntetnie a csomagoláson.”

Szigorúnak hangzik? Érted teszik!

A natúr- és biokozmetikumok növényi eredetű hatóanyagaikkal komplexen és kedvezően támogathatják a bőrsejtek természetes táplálását, anyagcseréjét, regenerálódását. De a “natúr” életstílus tudatosabb hozzáállást igényel. Nem csoda, hogy a natúrkozmetikumok vásárlóit már messziről ki fel lehet ismerni a boltokban: ők nem csak úgy beszaladnak és dobnak valamit a kosarukba, hanem hosszasan válogatnak a termékek között, elmélyülten tanulmányozzák a dobozon az összetevők listáját, a nevezetes INCI-t.

“Két tényező viszi őket a természetes ápolószerek felé: a városi emberek körében egyre gyakoribbak a különféle túlérzékenységi reakciók, illetve, ha a bőrgyógyász által ajánlott szerrel meggyógyított bőrük problémája valamely vegyi szemlélettel formulázott kozmetikumtól kiújul”, mondja a szakértő, aki 30 éve fejleszt kozmetikai hatóanyagokat és recepteket a BIOLA organikus kozmetikai termékcsaládhoz.

Egy család fürdőszobájában minden funkcióra (mosakodás, bőrápolás, borotválkozás stb.) legalább 1, de akár 2-3 féle termék is van, összesen minimum 8-9 kozmetikai termék, akár több is. Ezekben teljesen eltérő mesterséges kémiai anyagok lehetnek, amelyek ráadásul nem is feltétlenül “szimpatizálnak” egymással — csatájuk színtere pedig a bőröd, s abból beszívódva a szervezeted. “A vásárlóknak dönteniük kell, hogy rengeteg szintetikus, a szervezet számára idegen molekulát tartalmazó termékkel terhelik magukat, vagy pedig természetes összetevőkből készített, a bőrük számára várhatóan kisebb kockázatot jelentő ápolószereket választanak — mondja Dr. Gyovai Viola. — Valamit valamiért: azt is el kell fogadniuk, meg kell tanulniuk, hogy némelyik natúrterméket másképp kell használni. Például egy bio dezodor nem húzza össze annyira a verejtékmirigyeket, mint az alumíniumsós termék, viszont esetleg naponta kétszer kell alkalmazni.”

A bőröd örülni fog a  természetes kozmetikumoknak

Sokkal jobban járnál, ha nem a csábító csomagolás vagy a reklámok alapján, hanem az egyéni érzékenységedet szem előtt tartva választanál kozmetikumokat! Ez persze némi önfegyelmet is igényel. Szerencsére a hazai biokozmetikumoknak van egy lepipálhatatlan előnyük: a magyar szabályozásnak köszönhetően bennük akár négyszer több bioaktív, azaz a bőr számára hasznosítható természetes összetevő van, mint a drogériákból ismert európai natúrmárkák termékeiben. “Vagyis egy ilyen biokozmetikum legalább másfélszer annyi ideig, és erősebb hatóanyag-komplexszel táplálja, regenerálja a bőrt.”

Ha már kívülről odafigyelsz a bőrápolásodra, belülről is érdemes megtámogatnod, például a bélflórát erősítő probiotikumokkal, friss zöldségekkel, gyümölcsökkel. A mai nagysebességű városi életmód miatt a szervezeted olyan gyorsan elhasználja a bevitt vitaminokat és antioxidánsokat, hogy a bőrödig túl kevés jut fel a kapilláris (hajszáleres) keringéssel. Ennek az a következménye, hogy hamarabb jelentkeznek a bőröregedés tünetei, hiszen nem a tápanyagok, hanem a salakanyagok kezdenek felhalmozódni a bőrödben, int a BIOLA-szakértő.

A világkereskedelem tömegcikkeiben túl sok a különféle kemikália, például azért is, hogy a termékek kibírják a hosszas szállítást, tárolást. Hétköznapi kozmetikumaink a vegyipar csúcstermékei — de valóban ezt akarjuk? Az 1950-es években kezdődött a vegyi szemlélettel formulázott kozmetikumok felívelése. Azokban pusztán marketingeszközként tekintenek a minimális mennyiségben hozzáadott gyógynövényes összetevőkre és növényi magvakból származó olajokra, az alap szerkezeti anyaguk is más. “Ha viszont bioszemlélettel formulázunk egy terméket, akkor arra törekszünk, hogy minél kevesebb kémiailag módosított szerkezeti anyagot használjunk, és minél többet az adott bőrtípus ápolásához illeszkedő, annak harmóniáját kiteljesítő növényi eredetű hatóanyagokból”, összegzi a lényeget Dr. Gyovai Viola.

Natúrkozmetikum:
Elsősorban növényi/mezőgazdasági eredetű hatóanyagokat (növényi- olajokat, kivonatokat, juice-okat, pulpokat, illóolajokat) és csak minimális kémiai és/vagy fizikai módosításon átesett növényi eredetű szerkezeti, színező, illatosító anyagokat tartalmaz. Nagyobb egészségügyi kockázatú anyagokat, eljárásokat tilos felhasználni bennük (pl. sodium-lauryl-sulfate, triclosan, paraffin oil, propylene glycol).

Biokozmetikum:
Mindig a tanúsító szervezet feltételrendszerében meghatározott mennyiségű biotermesztésből származó mezőgazdasági összetevőt kell minimum tartalmaznia a minősítéshez. A termékek ásványi anyag és hozzáadott víz tartalmán felüli anyaghányada 90%-ának mezőgazdasági eredetűnek kell lennie, amelynek legalább 95%-ának tanúsított ökológiai gazdálkodásból kell származnia a BIOKONTROLL (HU-ÖKO-01) bio minősítéshez. A biokozmetikumok ellenőrzése nemcsak az ökológiai összetevők meglétére és arányára terjed ki, hanem a biokozmetikum-készítés technológiájára, a készletgazdálkodásra, a termék csomagolására, a raktári rágcsálóirtásra, és a kereskedelemre is. Az “organic/bio” előtagot a termék nevében csak tanúsított biokozmetikum viselheti.

Tiltott összetevők:
Petrolkémiai anyagok (pl. paraffinolaj), kémiai úton szintetizált tartósító anyagok, szintetikus fényvédők, mesterséges szín- és illatanyagok, propilén-glikol (ez egy hidratáló anyag), SLS (nátrium-lauryl-szulfát, habképző segédanyag, de a bőr számára túl erős zsíroldó) stb.

Tanúsítás:
Magyarországon egyedül a BIOKONTROLL Hungária Nonprofit Kft rendelkezik nemzeti akkreditációval bio/ökológiai kozmetikumokat előállító üzemek, termékek tanúsítására. Egyéb nemzetközi tanúsító szervezetek is végezhetnek tanúsítást: pl. BDIH, ECOCERT, DEMETER International eV, stb. Az általuk kiállított tanúsítás minden esetben tartalmazza, hogy natúr-, bio-, vagy demeter kozmetikumra vonatkozik-e, illetve a tanúsítványok (interneten az adott cég honlapján is elérhető) mellékletében megjelölésre kerül minden egyes tanúsított termék neve és a tanúsítás szintje. A tanúsításokat évente, az ellenőrzést követően adják ki, ha az auditon megfelelt a gyártó és a termékei is.

Felhasználás:
A nagy mennyiségű bioaktív hatóanyag-tartalomnál fogva a termékek eltarthatósága rövidebb, mint a vegyipari formulázású, zömmel szintetikumokat tartalmazó kozmetikum esetében. Ezért felhasználásuk során nagyfokú higiéniai gondossággal célszerű eljárni (tiszta száraz kézzel, spatulával), és felbontás után rövid időn belül (1-3 hónap) törekedni kell a termék felhasználására.

Hiver’t-Klokner Zsuzsanna

forrás: vitalmagazin.hu

A kozmetikai kezelésekhez miért ezt használom? >>>